Boards and Commissions


MAYOR'S APPOINTMENTS
2021


     VILLAGE ADMINISTRATOR:James Bowden    
     POLICE CHIEF:Todd Link    
     PUBLIC WORKS DIRECTOR :Scott Slemer    
    DIRECTOR OF FINANCE:Kelly Korte    
     BUILDING AND ZONING ADMINISTRATOR:Stacy Jose    
     TREASURER: Rick Tutka    
     VILLAGE ATTORNEY:Jim Schrempf    
     ADJUDICATION OFFICER Matthew B. Champlin    
     EMERGENCY SERVICES COORDINATOR:Todd Link    
     GC REGIONAL SEWER COMMISSIONERMark Foley    


Village Board Meetings are the 2nd and 4th Tuesday of each month at 7:00 PM
 in the Council Chambers of Village Hall.

  


 TRUSTEE COMMITTEE APPOINTMENTS




BUILDING & DEVELOPMENT COMMITTEE:

Meets the 4th Tuesday of each month at 5:30 PM in the Village Hall Conference Room

 

FINANCE & ADMINISTRATION
COMMITTEE:
Meets the Monday before the 2nd Tuesday of each month 
at 5:00 PM in the Village Hall Conference Room

CHAIRPERSON: Victor Smith

 Ben Maliszewski

 Walt Harris

 


 

CHAIRPERSON: Ben Maliszewski

 Mike Sonderegger
 Nekisha Omotola

PUBLIC SAFETYCOMMITTEE:

Meets the 3rd  Tuesday of each month at 6 PM at the Police Department Community Room

 

PUBLIC SERVICES COMMITTEE:
Meets the 2nd Tuesday of each month at 5:30 PM in the Village Hall Conference Room

CHAIRPERSON: Walt Harris
 Mark Foley
Nekisha Omotola

 

CHAIRPERSON: Mark Foley
Victor Smith
Mike Sonderegger



VOLUNTEER COMMISSION/COMMITTEE APPOINTMENTS

ZONING BOARD OF APPEALS: (Five Years)
Meets the 3rd Wednesday of each month at 7 PM in the Council Chambers
CHAIRPERSON: Paul Hanson 5/01/2018 to 4/30/2023
Nicholee Blockton 5/01/2022 to 4/30/2027
 James Telthorst 2/09/2021 to 4/30/2023
Shawn Vetter 5/01/2022 to 4/30/2027
 Carson Maricle 5/01/2018 to 4/30/2023
 Jeffrey Stark 5/01/2021 to 4/30/2026
 Brent Zimmerman 5/01/2021 to 4/30/2026
 
 Board Liaison: Bob Marcus
 
PLANNING & ZONING COMMISSION: (Five Years)
Meets the 3rd Tuesday of each month at 7 PM in the Council Chambers
 CHAIRPERSON: Bill Davison 5/01/2022 to 5/01/2027
Kyle Kennett 5/01/2018 to 5/01/2023
 Lauren Heischmidt 5/01/2022 to 5/01/2027
 Keith Schmidt 5/01/2021 to 5/01/2026
 M. Christine McMahon 5/01/2020 to 5/01/2025
 Brenda Roosevelt 5/01/2022 to 5/01/2027
 Dayleon Harris 5/01/2020 to 5/01/2025
 Tonya Genovese 05/25/2021 to 5/01/2026
 Jim Poehling 5/01/2021 to 5/01/2026
 
 Board Liaison:  Bob Marcus
 
 
HISTORICAL AND MUSEUM COMMISSION: (Three Years)
Meets the 4th Monday of each month at 7 PM at the Glen Carbon Historical Museum

Joan Foster 5/01/2022 to 4/30/2025
 Carol Dappert 5/01/2020 to 4/30/2023
 Joyce Williams 5/01/2020 to 4/30/2023
 Paige Maag 05/01/2020 to 04/30/2023
 Mary Westerhold 5/1/2021 to 4/30/2024
 Aaron Mueller 5/01/2021 to 4/30/2024
 Paul Brown 5/01/2022 to 4/30/2025
 
 Board Liaison:  Walt Harris

*Committee selects its own Chairperson.
 
POLICE COMMISSION: (Three Years)
 

William Dimitroff 5/01/2020 to 4/30/2023
 Christal Laswell 5/25/2021 to 4/30/2024
 Dustin Jumper 5/01/2022 to 4/30/2025
 
 Board Liaison:  Walt Harris 
 
*Police Commission selects its own Chairperson.
 
POLICE PENSION BOARD: (Two Years)
Meets the last Wednesday in January, April, July and October at 5 PM in the Miners Memorial Conference Room

 Mike Gatrell 5/01/2021 to 4/30/2023
 David Ford 5/01/2022 to 4/30/2024
 
*Pension Board selects its own President.
 
Board Liaison:  Ben Maliszewski
 
G.L.E.N. COMMITTEE:* (Three Years)
Meets the 1st Wednesday of each month at 7 PM at the Police Department Community Room
Abby Kansal 5/01/2021 to 4/30/2024
 Sara Kennett 9/28/2021 to 4/30/2024
 
 Board Liaison:  Nekisha Omotola
 
*Committee selects its own Chairperson.

RESIDENTS' ADVISORY BOARD
(Terms concurrent with Mayor)
Meets the 3rd Thursday of January, April, July and October at 7 PM in the 
 Miners Memorial Conference Room
 Chairperson: Richard Hunsaker 5/01/2021  to 4/30/2024
 Vice-Chairperson: Brette Dorris 5/01/2021 to  4/30/2024

 (Two Year Terms)
 District 1 - Susan Jensen             5/01/2021 to 4/30/2023
 District 2 - Andrea Brodzinski  5/01/2021 to 4/30/2023
District 3 - Stan Schloesser       5/01/2021 to 04/30/2023
District 4 - Alicia Rocca              5/01/2021 to 04/30/2023
 District 5 - Darin Copeland       5/01/2021 to 4/30/2023

 Board Liaison: Victor Smith

COOL CITIES COMMITTEE (Three Years)
Meets the 3rd Wednesday of each month at 7 PM in the Miners Memorial Conference Room
Chairperson:  John Slosar 5/01/2022 to 4/30/2025
  Chris Krusa 5/01/2020 to 4/30/2023
 Cathy Reinhard 5/01/2020 to 4/30/2023
Donna Charleston 5/01/2021 to 4/30/2024
 Sheila Page 5/01/2021 to 04/30/2024


Committee selects its own chairperson
 
 Board Liaison: Mark Foley

Cool Cities Committee Page
 
 
BUSINESS ADVISORY BOARD (Two Years)
Meets the 1st Monday of each month at 6:00 PM in the Miners Memorial Conference Room
 CHAIRPERSON:  
 Dr. Kristen Jacobs 5/01/2021 to 4/30/2023
 Jerome Kellerman 5/01/2021 to 4/30/2023

 Board Liaison: Mark Foley
 
   COMMUNITY EVENTS COMMITTEE: (Three Years)
Meets the 1st  Monday of each month at 5:30 PM in the Miners Memorial Conference Room
Chairperson: Brock Warbritton & Heather Kotsybar
 
 Heather Kotsybar 5/01/2021 to 7/31/2024
 Brock Warbritton 5/01/2021 to 7/31/2024
 Allison Olden 10/12/2021 to 7/31/2024
 Chelsea Hoelscher 10/12/2021 to 7/31/2024
 Mandy Jones 10/12/2021 to 7/31/2024
 Emily Mortland 10/12/2021 to 7/31/2024
 Amanda Harris 01/25/2022 to 7/31/2025
 
Board Liaison:  Mike Sonderegger
 
*Committee selects its own Chairperson